سه شنبه بیست و ششم آبان ۱۳۸۸

بوتاکس

بوتاکس برای موارد شدید استفاده میشود و 5 یا 6 ماه دوام دارد
سم بوتولينوم كه تحت عنوان بوتوكس (Botox) گفته مي‌شود ، نوروتوكسيني است كه باكتري كلستريديوم بوتولينوم آن را توليد مي‌كند.گرچه اين توكسين يكي از سمي‌ترين مواد شناخته شده است ، متخصصان از مقادير بسيار اندك آن براي توقف اسپاسم‌هاي عضلاني و در موارد زيادي جهت رفع چروك‌هاي صورت استفاده مي‌كنند.
توكسين بوتوليسم همچنين براي درمان سردردهاي ميگرني، پلك زدن غيرارادي ، برخي انواع دردها و اختلالات متعددي كه باعث گرفتگي مكرر عضلات مي‌شوند ، مفيد است.در سال‌هاي اخير ، تعرق شديد يا هايپرهيدروزيس نيز به اين فهرست اضافه شده است.بدن معمولا براي خنك شدن عرق مي‌كند اما برخي افراد بيش از حد عرق مي‌كنند و از اين بابت دچار مشكلاتي مي‌شوند.معمولا براي درمان اين حالت قرص‌هاي ضدتعرق تجويز مي‌شود كه به طور موقت توليد عرق را كاهش مي‌دهند اما اين داروها عوارض جانبي همچون خشكي دهان و چشم را به دنبال دارند.
یکی از کاربردهای دیگر تزریق بوتاکس ، در درمان برخی از انواع " تعریق بیش از حد " است . " تعریق بیش از حد " به آن میزان از عرق کردن گفته می شود که فعالیت های روزانه فرد را مختل کند و اصولا دونوع اولیه و ثانویه دارد. نوع ثانویه از بیماری های مختلفی از قبیل پرکاری تیرویید ، پرکاری هیپوفیز ، پارکینسون ، دیابت ، حاملگی ، یائسگی ، مصرف الکل ، مواد مخدر، تب مالت ، آسیب های نخاعی ، برخی از بدخیمی ها ناشی می شود. منظور ما در این بحث ، انواع اولیه آن است یعنی بیمارانی که علت مشخصی برای مشکلشان پیدا نشده باشد. تعریق ممکن است در قسمت های مختلفی از بدن مانند کف دست ، کف پا ، یا زیربغل رخ دهد. تزریق بوتاکس در پوست ناحیه مربوطه ( مثلا زیر بغل یا کف دست ) با بلوک عصبی ایجاد شده، مانع تعریق میشود. معمولا برای کاهش درد حین عمل از تزریق بیحس کننده های موضعی استفاده می گردد . نتیجه این عمل معمولا چهار تا شش ماه باقی می ماند..
بوتاکس یک داروی معروف برای زیبایی است. این دارو در عضلات صورت تزریق میشود و با فلج کردن آنها بسیاری از خطوط و چروکهای صورت را برطرف میکنند.
از همین اثر در غدد عرق هم میشود استفاده کرد. این دارو بر روی گیرنده های تحریک کننده عرق قرار میگیرند و مانع از تحریک این غده توسط محرکهای عرقی میشوند. این روش درمانی در صورتیکه در محل مناسب تزریق گردد، کاملا بیخطر است و حتما تحت نظر پزشک با تجربه باید انجام گردد. این تزریق تاثیر چشمگیری در کیفیت زندگی بیماران خواهد گذاشت. این تزریق مورد تائید وزارت بهداشت امریکا هم قرار گرفته است. البته اثر این دارو موقتی است و بعد از مدتی غدد عرق به حالت قبلی خود برمیگردند و لازم است تزریق تکرار گردد.
هر چند استفاده از سم بوتولينوم براي كاهش تعريق به شدت مورد استقبال قرار گرفته است، اما باز هم توصيه مي‌شود قبل از آن يونتوفورز با آب معمولي مورد استفاده قرار گيرد.

چناچه کسی از بوتاکس استفاده کرده است جهت اطلاع دوستان لطفا در قسمت نظرات توضیحات لازم را درج نماید

نوشته شده توسط مریم در 21:19 |  لینک ثابت   •